شهر باستانی حریره کیش

معرفی:یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و تاریخی جزیره تاریخی کیش شهر باستانی حریزه میباشد که در شمال جزیره کیش در کنار مجموعه ورزشی المپیک آثاری قرار دارد. وسعت این شهر باستانی 120 هکتار است.این شهر باستانی یادگار دوران شکوفایی و رونق اقتصادی و تجاری این جزیره می‌باشد. شهر باستانی حریره دارای فضاهای چون مسجد جامع، تاسیسات آبی، حمام، خانه عیانی میباشد.شهر حریره در زمان شکوفایی خود یکی از عمده‌ترین نقاط مورد توجه در خلیج فارس بوده‌است و تا کنون هزاران گردشگر تور کیش از آن بازدید کرده اند.دوران قوت این شهر بین سالهای 367 تا 912 هجری بوده اما امروزه با توجه به معماری زیبا و تاق های معروفش رو به نابودی ست.اما یشتر مصالح در این مکان از سنگ بوده و همین امر باعث شده که در مکانهایی که از پوشش سنگ استفاده شده آسیب کمتری ببینند.در واقع این شهر در گذشته بندری مهم برای ارتباط با چین ، هند و اروپا بوده است . 

شهر باستانی حریره کیش

قسمت خانه اعياني شهر:خانه اعياني يادآور خانه‌هاي چندخانوار قديمي در داخل فلات ايران و در شهرهايي چون يزد، اصفهان و كاشان است و يكي از نمونه‌هاي قديمي مسكن جمعي در حاشيه خليج فارس محسوب مي‌شود. علاوه بر وسعت خانه و همچنين فضاهاي مختلف و متنوع آن، كاشي‌هاي ستاره‌اي شكلي كه در اين خانه به دست آمده است، همانند كاشي‌هايي است كه زينت بخش بناهاي مهم ايلخاني ايران همچون تخت سليمان و سلطانيه است. پيدايي اين مقدار كاشي كه يقيناً عنصر وارداتي به جزيره است نشان مي‌دهد كه اين عمارت به يكي از ثروتمندان كيش تعلق داشته است.

شهر باستانی حریره کیش

حمام شهر:این شهر دارای حمامی با صحن‌هاي متعدد میباشد که وسعت آن تقریبا 500 متر مربع است و دو خزينه كوچك و بزرگ در جنوب گرمخانه آخرين بخش ساختمان را تشكيل داده‌اند.باستان شناسان معتقدند اين حمام كه شايد در نوع خود از قديمي‌ترين حمام‌هاي ايراني باشد كه طي كاوش‌هاي باستان‌شناسي كشف و شناخته شده است.طی تحقیقات انجام شده به نظر مي‌رسد كه اين بنا حمامي خصوصي بوده و به صاحب مجموعه اعياني تعلق داشته است.

شهر باستانی حریره کیش

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید